Warning Cookies are used on this site to provide the best user experience. If you continue, we assume that you agree to receive cookies from this site. OK

راهنمای سفر به قلات شیراز

16/02/2019
by John Doe

شیراز فقط خودش دیدنی نیست و اگر فرصت داشته باشید می‌توانید یکی از قشنگ ترین


چه سوغاتی از قلات شیراز می‌شود خرید؟ گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز و شیره انگور، رب انار و آبغوره. مردم روستا به کار گیوه بافی هم مشغولند و سبد هم می‌بافند.

کشک پیاز، کشک گردو، عدسی، کله پاچه و آش رشته‌های قلات هم معروف است و نباید از خیرشان گذشت. کی برویم؟ بهترین وقت رفتن به روستای قلات بهار و تابستان است، هرچند در پاییز و زمستان هم صفای خودش را دارد.

در قلات شیراز کجا را بگردیم؟

روستا سه آبشار دارد که دسترسی به دوتا از آنها راحتر از آبشار سوم است و آبشار کوچکتر در نزدیکی بافت قدیم روستا قرار گرفته. کناره رودخانه‌های شب شتری و چشمه انجیری از دیگر جاذبه های گردشگری روستاست. در اطراف این رودخانه‌ها گل‌های وحشی و گیاهان دارویی بومادران، ختمی، آویشن، پونه و مرزه، رنگ و بوی دیگری به این منطقه بخشیده.

همانطور که گفتیم قلات روستایی تاریخی است و وجود کلیسای تجلیل، آسیاب قدیمی و قلعه قزل ارسلان بر این تاریخ صحه می‌گذارد، هرچند این روزها از کلیسا جز مخروبه‌ای باقی نمانده و فقط می‌شود مخروبه‌هایش را دید.

اگر از دیگر جاهای دیدنی‌ روستا بخواهید بدانید پاچنار که شامل چهار درخت چنار کنار هم است و در روزهای عاشورا و تاسوعا در کنارشان آتش روشن می‌کنند، از دیگر جذابیت‌های روستاست. روی تنه یکی از این درخت‌ آدامس‌های رنگی چسبانده شده که دلیلش مشخص نیست و شاید یک نوع یادگاری باشد، مثل بیشتر جاهایی که آدم دلش می‌خواهد یادگاری‌ای از خودش به جای بگذارد و معلوم نیست چرا.

مسیر دسترسی : در جاده شیراز به سپیدان (اردکان)، بعد از ۲۵ کیلومتر تابلوی روستای قلات و زیرگذرش دیده می‌شود. روستا در آخر این جاده قرار گرفته.

Comments

No posts found

New post
My Wishlist (0)
Compare list (0)
My Cart (0)